Obálka Dekorování papíru
Klára Nejezchlebová
Vydal: Computer Press 2004,
ISBN: 80-251-0294-7
EAN: 978-80-2510-294-7
Edice Výtvarné techniky
88 stran plnobarevných, vazba
Doporučená cena 249 Kč

Barevný papír, který lze běžně sehnat, nemusí vždy vyhovovat našim představám a potřebám. Je proto užitečné seznámit se s technikami dekorování papíru a vyrobit si naprosto jedinečné papíry na míru. Podívejme se tedy, co se ve stejnojmenné knize dovíme.

V úvodu najdeme stručnou historii výroby papíru, včetně odkazu na dodnes funkční papírnu ve Velkých Losinách, kde se stále vyrábí ruční papír. Dále je tu popis druhů papíru a některých technologií výroby -- věděli byste třeba, co je to filigrán? Taktéž se dočteme několik cenných tipů pro práci s papírem, např. jak jej napínat, rovnat co použít na povrchovou úpravu.

Pak už začíná popis jednotlivých technik s fotografiemi a podrobnými návody. Nebudu probírat všechny, zmíním jenom ty, o kterých si myslím, že by byly velmi vhodné na papír pro origami. První z takových technik je výroba strukturovaných papírů. Spočívá v tom, že papír se zmačká nebo poskládá a pak se namočí do barevného roztoku. Místa narušená ohybem více sají vodu a tak přijímají více barvy. Po vysušení a případném vyžehlení dostaneme papír se sítí jemných žilek. Druhou zajímavou technikou je mramorování papíru. Cituji: "Barevný dekor vzniká ve vodní lázni nebo na slizovitém roztoku a papírem se pak snímá z jejího povrchu. Protože je barva mastná, plave na povrchu lázně a vytváří typické skvrny."

Kniha samozřejmě popisuje celou řadu dalších technik, z nichž některé by pro origami papír určitě bylo možné použít: od jednoduchého barvení rostlinnými barvivy, přes škrobení a techniky s exotickými názvy "frotáž" a "rezerváž", až po různé způsoby potisku.

V nakladatelství Computer Press je to již několikátý titul, který se věnuje práci s papírem. Pokud se vám tedy dekorace papíru povede, můžete pokračovat podle knihy Balení dárků nebo Výrobky z ručního papíru -- a nebo začít skládat Smile :-). V případě, že se nezadaří podle vašich představ, můžete zkusit Tvorbu z papírové hmoty - kašírování.

František Grebeníček


Kódování češtiny   Na hlavní stránku   Stránka autora   Dotazy, připomínky, vyhrůžky, případně projevy uznání můžete posílat autorovi.