Obálka Výrobky z ručního papíru
Susan Penny,
Martin Penny
Vydal: Computer Press 2003, ISBN 80-2510-008-1
Edice Dětská dílna, 64 stran, barevný tisk na křídovém papíře, vazba
Doporučená cena 197 Kč

Papír je jeden z nejběžnějších materiálů vůbec. Setkáváme se s ním každý den a slouží nám v mnoha podobách. Ani si přitom neuvědomujeme, jak dlouhou historii má za sebou, jak se vyráběl kdysi a jak se vyrábí dnes. Tato kniha nám umožňuje podniknout výpravu za tajemstvím a kouzlem ručního papíru.

První část knihy popisuje technologii ruční výroby papíru. Než se do toho pustíte, musíte si připravit pomůcky. Z nich jsou nejdůležitější síto a čerpací rám, které si můžete zhotovit podle návodů v knize. Výchozím materiálem je papírová kaše, kterou získáte rozmixováním starého papíru, vhodných rostlin nebo i jiných materiálů.

Dalším krokem při výrobě papíru je barvení. Barvit můžete výchozí papírovou kaši nebo až hotový papír. Kniha popisuje množství technik, jako výrobu batikovaného a mramorovaného papíru, barvení skládaného papíru nebo zdobení papíru lepidlem.

Druhá část knihy obsahuje návody na zhotovení konkrétních předmětů, např. krabice, rámečků, stínítka pro lampu, psací soupravy, fotoalba, dárkové tašky, obalů pro knihy. U každého návodu je seznam pomůcek, podrobný popis práce a případně i šablony pro motivy ozdob. Motivy jsou navrženy profesionálními výtvarníky, takže výsledky vypadají moc pěkně.

Postupy, popsané v knize, jsou poměrně náročné na čas i na prostor a použité pomůcky (a na úklid Smile ;-)). Určitě nezvládnete vyzkoušet všechno za jedno odpoledne, protože čerstvě vyrobený papír musí dlouho schnout, doporučuje se několik dní. Naštěstí některé techniky -- například barvení -- můžete aplikovat i na koupený papír kreslicí nebo kancelářský. Vyrobený papír pak můžete využít nejenom podle návodů v knize, ale také na složení pěkných origami modelů Smile :-)

František Grebeníček


Kódování češtiny   Na hlavní stránku   Stránka autora   Dotazy, připomínky, vyhrůžky, případně projevy uznání můžete posílat autorovi.