Malá škola Origami

Na této stránce průběžně aktualizuji svoje skromné zkušenosti se skládáním origami.

Kvalita papíru

Celkem úspěšně používám kancelářský papír nebo běžně dostupné barevné papíry. Kdysi jsem skládal i ze Student Pressu (informační a reklamní noviny distribuované zdarma všem studentům v Brně). V českých knížkách se často doporučuje vyzkoušet různé druhy balících a dárkových papírů. Od přátel jsem dostal darem sadu japonských papírů na origami. Jsou to čtverce 15 x 15 cm z tenkého papíru obarveného po jedné straně. V Japonsku se papír na origami vyrábí ze surovin pro Evropana nedostupných: cukrové třtiny, bambusu či moruše. Údajně se takový papír u nás dá koupit ve speciálních prodejnách papírnictví (nebo potřebách pro výtvarníky).

Obecně se dá říci, že papír na origami by měl být jemný, ohebný, pevný a navíc barevný.

ball Jemnost - není příliš silný a dovoluje i několikanásobné přeložení.
ball Ohebnost a věrnost - po přeložení a následném rozložení je vzniklý sklad dobře vidět, hezky "drží hranu" a můžeme ho kdykoli zopakovat podle již jednou vytvořené linie.
ball Pevnost - v místě, kde je přeložen, se netrhá.
ball Barevnost - můžeme zajistit sami. Jako základ použijeme papír kancelářský, na který nanášíme barvu štětcem nebo chomáčkem vaty. Zvláštní vzory získáme ponořením zmačkaného papíru do barvy. Při batikování papíru ponořujeme papír pravidelně složený do různých barevných roztoků. Po barvení a batikování je samozřejmě nutné papír přežehlit.

Volba papíru asi také hodně záleží na tom, co skládáme a jak je to složité. Jste-li začátečníkem, neztrácejte čas sháněním japonského papíru a skládejte z toho, co máte po ruce. V knížce Letadla a lodě z papíru (viz seznam literatury) jsem četl, že optimální hmotnost na čtvereční metr je 80 gramů. Tuto vlastnost splňuje běžně dostupný kancelářský papír a vlaštovky z něj poskládané létají docela dobře :-).

Formát papíru

Většina tradičních skládanek vychází ze čtverce. V Japonsku je prý nejběžnější formát 17 x 17 cm pro normální lidi a 6 x 6 pro miniaturisty. My budeme samozřejmě používat čtverec 21 x 21 cm, který se dá snadno zhotovit z A4. To jsou tzv. centimetrové formáty. Ovšem nadšenci občas skládají z papírů mnohem větších - z tzv. metrových formátů. Nejsem si jistý, ale myslím, že rekord je něco kolem 30 metrů...

Jako vždy a všude, existuje i u skládanek spousta výjimek. Nejběžnější výjimkou je klasický formát A4 nebo jeho přibližný americký ekvivalent Letter. V Americe je oblíbený formát dolarové bankovky (obdélník přibližně 3:7). Pokud skládanka používá ještě jiný nestandartní formát, diagram většinou obsahuje postup, jak jej získat ze standartního formátu. Našel jsem například návod jak udělat pravidelný šestiúhelník ze čtverce (každý správný origamista má odpor k úhloměrům a vůbec všem pravítkám). Ze šestiúhelníka si můžete složit třeba sněhovou vločku. Lze také snadno zhotovit dva rovnostranné trojúhelníky z formátu řady A (poměr stran asi 1:1,41). Údajně existují i skládanky z kruhu.


Diagramy

Nejběžnějším způsobem, jak zaznamenat postup skládání, jsou tzv. diagramy. Celý postup je zde krok po kroku rozkreslen a případně doplněn vysvětlujícím textem. V diagramech se používá celá řada jednoduchých symbolů, jejichž význam se časem ustálil. Ty nejdůležitější jsem se pokusil vysvětlit obrázkem [PS.ZIP]. Další najdete ve slovníčku. Určitě se setkáte se spoustou dalších značek a jejich význam nepochybně odhalíte z kontextu (nebojte se experimentovat - vždyť jde jenom o kus papíru). A teď si můžete zkusit složit jednoduché prasátko.


Základní tvary

Pro určité skupiny skládaček je typické, že začínají stejnou posloupností kroků. Mají prostě stejný základ. Mnoho autorů, ostřílených origamistů, se kreslením takových základů nezdržuje a jednoduše předpokládá jejich znalost. Začátečníka může tato potíž zaskočit. Snad se proto bude hodit malý přehled základních tvarů, které znám.

ball Složený čtverec (preliminary fold).Ze složeného čtverce vycházejí další dva základní diagramy:
ball Ptačí základ (bird base, basic crane fold). Z ptačího základu vychází jedna tradiční japonská skládanka - jeřáb. Můžete si zkusit taky spoustu dalších skládanek.
ball Žabí základ (frog base). Zbytek žáby najdete zde.
ball Základ vodní bomby (water bomb base), který je u nás znám spíše jako základ na vlaštovku. Vodní bomba je vlastně uzavřená krabička (nebo balónek - podle fantazie), kterou lze naplnit vodou a potom pustit z velké výšky ... někomu za krk třeba. Ze základu vodní bomby si můžete složit dvě jednoduché hračky: nafukovacího čertíka a skákající žabku (nebo blechu?).
ball Rybí základ (fish base). Z rybího základu si můžete složit jednoduchou rybu.
ball Základ na koníka (multiform, windmill base). Můžete z něj složit nejenom koníka, ale také pěknou hvězdu.
ball Šátečkový sklad (blintz-fold). Tímto jednoduchým skladem vznikne zase čtverec, podobně jako u složeného čtverce. Dále pak můžete pokračovat některým z předchozích základů. Technika "blintz-základů" byla vynalezena teprve někdy v polovině dvacátého století a umožnila skládat z jednoho kusu papíru zvířata, která mají čtyři i více noh [Engel]. Blintz-fold si můžete procvičit na klasickém parníku.
ball Želví základ (turtle base, blintz-fish-base) vznikne složením rybího základu ze šátečkového skladu - z něj můžete dokončit želvu nebo moji veverku.

A teď už se můžete vrhnout na moji sbírku diagramů. Chcete-li hlouběji studovat vztah mezi origami a geometrií, přečtěte si něco o Huzitových axiomech.


Slovníček pojmů

Komu předchozí výklad nestačil, najde zde trochu ucelenější přehled origamistických pojmů (v angličtině). Terminologie a symbolika je převzata především z knihy Johna Montrolla Animal Origami for the Enthusiast. Na vytvoření jednotné symboliky mají zásluhy především japonec Akira Yoshizawa a jeho americký kolega Sam Randlett. Pojmy se do češtiny překládají různě... Pokud vás zaráží, že to není podle abecedy, pak vězte, že je to seřazeno spíše podle složitosti.

Anglicky Česky?
Arrows Význam různých druhů šipek, jak je používá John Montroll.
Jiní autoři se mohou mírně lišit.
Pleat-fold Harmonikový sklad.
Kite-fold Dračí sklad, Zmrzlina (vzhůru nohama)
Reverse- and Crimp-folds Pět způsobů, jak přeložit cíp papíru!
Rabbit Ear Králičí ucho.
Fish Base Rybí základ - vlastně dvě králičí ucha
Preliminary-fold Složený čtverec.
Petal-fold I Květní lístek I ???
Squash-fold Takové rozplácnutí...
Petal-fold II Květní lístek II ???
Bird Base (basic crane fold) Ptačí základ (základ na jeřába, dráček).
Frog Base Žabí základ
Water Bomb Base Základ na vodní bombu.
Multiform (podle Roberta Harbina), Windmill Base Základ na koníka.
Blintz-fold Šátečkový sklad.
Turtle Base Želví základ.


Kódování češtiny   Na hlavní stránku   Stránka autora   Dotazy, připomínky, vyhrůžky, případně projevy uznání můžete posílat autorovi.