Obálka Ruční výroba papíru
Gabriela Havlíčková
Vydal: Computer Press 2004 (nově CP Books), ISBN 80-251-0295-5
Edice Výtvarné techniky, 96 stran plnobarevných, pevná vazba
Doporučená cena 249 Kč

V úvodu knihy najdeme větu: Tuto publikaci nabízíme jako malý příspěvek pro ty z vás, kteří rádi tvoří a nebaví je už "jen" kreslit a malovat. A skládat -- dodal by origamista Smile ;-) Následuje historie ruční výroby papíru, která začíná u papyru a pergamenu. Zvláštní pozornost je věnována dosud funkční papírně ve Velkých Losinách.

Další kapitoly se zabývají výrobou nejdůležitější pomůcky -- síta na tzv. čerpání papíru -- a věnují se přípravě dalších prostředků (lis, nádoby) a základního materiálu -- papírové hmoty.

Následuje hlavní část knihy, která podrobně popisuje technologii ruční výroby papíru. Najdete zde inspirativní návody na použití přírodních materiálů jako základní suroviny (např. banánový papír) i jako doplňových ozdob (sušené květy). Nechybí ani několik způsobů barvení papíru, včetně barvení rostlinnými materiály. Popsaných technik je opravdu hodně, např. dvouvrstvý papír, tvorba reliéfu a otisku, různé druhy impregnace.

Úplně na závěr je uvedeno několik příkladů použití ručního papíru -- způsoby potisku a kreslení, výroba jednoduchých lepených a šitých vazeb. Vše je doplněno barevnými fotografiemi a najdete zde i stručné poznámky k historii např. knihařství.

Připadá-li vám popis této knihy povědomý, máte pravdu. V nakladatelství Computer Press už vyšlo několik knih, které se věnují práci s papírem. Jedna z nich dokonce pojednává o výrobě ručního papíru -- jmenuje se Výrobky z ručního papíru. Pokusím se tyto dvě knihy porovnat.
Podle mého názoru kniha Ruční výroba papíru autorky Gabriely Havlíčkové je opravdu zaměřena především na výrobu papíru. Už papír samotný se stává výtvarným dílem. Autorčino zaujetí pro tento materiál prostupuje knihou do všech detailů. Ve srovnání se zmiňovanou "konkurencí" zde najdete podrobnější historii výroby papíru, knihtisku a knihařství. Užitečné mohou být i praktické informace, jako tabulka formátů papírových archů řady A, B a C nebo přehled rostlinných barviv.

František Grebeníček


Kódování češtiny   Na hlavní stránku   Stránka autora   Dotazy, připomínky, vyhrůžky, případně projevy uznání můžete posílat autorovi.