Obálka Skládačky z papíru.
Míša Bubíková
Vydal: Computer Press 2006 (dříve CP Books, nyní opět Computer Press),
ISBN 80-251-0852-X
Edice Malá dětská dílna, 48 stran plnobarevných, pevná vazba
Doporučená cena 149 Kč

Loni vydalo nakladatelství CP Books (nyní Computer Press) první knihu Michaely Bubíkové věnovanou skládání papíru — jmenovala se jednoduše Origami. Nyní vyšla druhá její publikace Skládačky z papíru. Budu trochu srovnávat.

Zařazení do edice Malá dětská dílna napovídá, že skládačky budou velmi jednoduché, určené ještě menším dětem, než u předchozí knihy. Ve stručném úvodu se píše: "Skládačky v knize jsou různého stupně obtížnosti tak, aby je zvládly děti od 5 do 99 let". Myslím ale, že kniha bude užitečná hlavně učitelům mateřských a základních škol, jak i sama autorka vzápětí dodává.

Návody jsou většinou focené, některé obsahují základní origami značky a jenom několik z nich má formu klasického diagramu. Focený postup vypadá lépe než diagram, přesto se podle něj hůře skládá. Z toho mám trochu špatný pocit. Učitel, který bude knihu využívat, by neměl být úplným origami začátečníkem. Naštěstí je vetšina modelů opravdu velmi jednoduchá. Některé bych si ani netroufal označit jako origami, spíše jako kirigami (vystřihovánky) — například motýl z titulní stránky.

Kniha obsahuje asi 25 modelů: domečky, motýly, dětskou obálku, květinu, klauna, tužku, zajíčka, slona, rybky, pejska, kočičku, tučňáka, papouška, hada, hvězdičku, košíček, krabičku a další. Autorka nikde neuvádí, zda jde o tradiční či autorské modely. Například domeček s garáží na straně 6: našel jsem naprosto stejný domeček v knize P. Mulatinha: Nápadité origami, kde je jako autor uveden Alfredo Giunta.

Závěr: podle mého názoru je to kniha vhodná pro učitele, kteří už mají nějaké zkušenosti se skládáním papíru a hledají náměty pro práci s malými dětmi.

František Grebeníček


Kódování češtiny   Na hlavní stránku   Stránka autora   Dotazy, připomínky, vyhrůžky, případně projevy uznání můžete posílat autorovi.