Obálka Tvoříme z kartonu od Aktovky po Zásobník na CD
Emmanuelle Cailler
Vydal: CP Books, a. s. 2005 (dříve Computer Press),
ISBN 80-251-0709-4
Edice Výtvarné techniky, 120 stran plnobarevných, pevná vazba
Doporučená cena 249 Kč

Mám rád krabice. Když jsem mezi knižními novinkami nakladatelství CP Books zahlédl tuto knihu, srdíčko mi poskočilo: tam určitě budou krabice. Vážení přátelé, jsou tam! A nejenom krabice -- také pořadače, obálky, kabelky, pouzdra, kufříky, tašky, penály a různé jiné obaly a ozdoby.

V úvody knihy jsou popsány základní potřeby pro práci s kartonem. Následuje popis samotného kartonu jako materiálu, tradiční i normované formáty a gramáže. Dále pak popis technik používaných při tvorbě, jako řezání, stříhání, lepení -- a pro origamisty nejzajímavěší přehýbání a rýhování. V šablonách se ostatně používá symbolika shodná s origami diagramy: čárkovaná čára je náš známý "valley fold" a čerchovaná čára "mountain fold".

Pak už následují jednotlivé návody spolu s šablonami a fotografiemi. Šablony je nutné podle potřeby zvětšit a přenést na karton. U většiny z nich jsou uvedeny doporučené rozměry. Celkem zde najdeme 61 modelů, ale jistě lze malými úpravami získat mnohem více praktických předmětů.

František Grebeníček


Kódování češtiny   Na hlavní stránku   Stránka autora   Dotazy, připomínky, vyhrůžky, případně projevy uznání můžete posílat autorovi.