Obálka Velká kniha výtvarných technik
Kolektiv autorů
Vydal: Computer Press 2007,
ISBN (EAN) 978-80-251-1629-6
Edice Výtvarné techniky, 160 stran plnobarevných, pevná vazba
Doporučená cena 299 Kč

Tak mám v rukou další knihu z edice Výtvarných technik nakladatelství Computer Press. Jmenuje se dokonce Velká kniha výtvarných technik. No, já bych u velké knihy čekal alespoň dvojnásobný počet stran, ale dnes se šetří všude, času na čtení je taky málo, takže je asi potřeba být stručný... Kolektiv zkušených autorů zde představuje deset výtvarných technik: Tiffany vitráže, malbu na sklo, tvorbu z papíru, malbu na hedvábí, dekorování textilu, drátování, smalt, aranžování květin, Fimo hmotu a keramiku.

Z pohledu origamisty je nezajímavější kapitola o tvorbě z papíru, takže se na ni hned podívám. Tuto kapitolu připravila Zdena Sitarčíková, autorka knihy Papírové nápady. Prezentuje zde tři techniky práce z papírem: kašírování, které je demonstrováno na projektu papírového lampionu, dále skládání (a lepení), které je ukázáno na sáčku z lihového papíru, a nakonec vyřezávání z lepenky, které je předvedeno na projektu pohyblivé hračky – parníku s námořníkem. V úvodu jsou všechny tři techniky stručně představeny spolu s popisem materiálu a seznamem pomůcek.

Pro potřebu origami může být užitečný popis barvení papíru lihovými barvami. Také další kapitoly malba na hedvábí a dekorování textilu, mohou být aplikovány na papír pro skládání origami. Kapitola o aranžování květin může být inspirací pro oribanu, tedy květiny složené z papíru technikou origami.

Ne každý si ovšem vydrží hrát jenom s papírem (jako já), a proto jsou tu i jiné techniky Smile :-) Mne například zaujalo modelování z Fimo hmoty, o které jsem doposud neslyšel... Pokud by vás to zajímalo také, nakladatelství Computer Press vydalo o této technice zvláštní knihu.

Kniha je tedy jakýmsi stručným přehledem deseti výtvarných technik pro ty, kdo rádi experimentují. Pokud vás některá technika zaujme a chcete se s ní blíže seznámit, můžete si koupit knihu zaměřenou jenom na tuto techniku – takových nabízí vydavatelství Computer Press spoustu v edicích Výtvarné techniky a Výtvarná dílna.

František Grebeníček


Kódování češtiny   Na hlavní stránku   Stránka autora   Dotazy, připomínky, vyhrůžky, případně projevy uznání můžete posílat autorovi.