Obálka Velká kniha lidových obyčejů a nápadů pro šikovné ruce
Martin Bestajovský
Vydal: Computer Press 2008,
ISBN (EAN) 978-80-251-1974-7
256 stran plnobarevných, pevná vazba
Doporučená cena 399 Kč.

Jedná se se o druhé souborné vydání čtyřech knih o lidových obyčejích od Martina Bestajovského. Kniha je proto rozdělena do čtyřech částí podle ročních období: jaro, léto, podzim, zima. Zde musím poznamenat, že kniha je vhodná nejenom pro šikovné ruce, ale také pro mlsné jazýčky Smile :-). V každé části totiž najdeme kromě přehledu tradic, nápadů pro šikovné ruce a her pro děti také kapitolu s recepty na přípravu mnoha tradičných dobrot.

Mne jako origamistu samozřejmě nejvíce zajímalo, zda v této knize najdu nějaké zmínky o tradičním použití papíru. Procházel jsem tedy pečlivě především kapitoly "Nápady pro šikovné ruce". V některých návodech je papír jako doplňkový materiál – např. na plachtu lodičky z kůry, nebo na herbář.

Větší použití papíru jsem našel až v části Podzim, kde se popisuje stavba několika draků potahovaných papírem. Je zde i stručná historie pouštění draků a praktické rady pro vyvažování draka a pro techniku létání. Dále je zde popsána výroba papírového větrníku.

Teprve v části Zima, která obsahuje i vánoce, mohlo origamistické srdce zaplesat. Pod názvem "Betlémská hvězda" je zde totiž uveden návod na složení Froebelovy hvězdy (podle Fridricha Froebela). Dále je pak ještě popsaná výroba papírové karnevalové masky – technikou nalepování naškrobených proužků papíru na nafouknutý balonek.

Já osobně bych ještě čekal alespoň zmínku o tradiční papírové lodičce a vlaštovce, tu jsem však nenašel. Možná nejsou až tak moc lidové... K práci s papírem bych ale mohl započítat také techniky barvení (velikonoční vajíčka) a bramborová razítka.

Toto je ovšem velmi subjektivní origamistický pohled na knihu o lidových obyčejích. V našich tradicích se používalo velké množství přírodních materiálů a papír byl mezi nimi poměrně vzácný. Pokusím-li se podívat na tuto knihu s objektivním nadhledem, musím říci, že je nabitá zajímavými informacemi, podrobnými návody, veselými hrami i chutnými recepty. Bude vám jistě trvat nejméně rok, než všechno vyzkoušíte a ochutnáte Smile :-).

František Grebeníček


Kódování češtiny   Na hlavní stránku   Stránka autora   Dotazy, připomínky, vyhrůžky, případně projevy uznání můžete posílat autorovi.