Obálka TwistArt -- kouzlení z papíru
Monika Brýdová
Vydal: Computer Press, Brno 2004,
ISBN: 80-251-0162-2
Edice Výtvarná dílna
64 stran plnobarevných, kroužková vazba
Přílohy: 3 × 1 m TwistArt provázku, lepidlo, krabice
Doporučená cena 269 Kč

Hned jak jsem rozbalil krabici, pojal jsem velkou zvědavost, k čemu mohou být ty přiložené "papírové špagátky". Rozhodl jsem se, že to vyzkouším. Nejprve jsem pečlivě prostudoval teorii. Co je to tedy ten TwistArt?

TwistArt jsou zamotané papírové provázky, na jejichž výrobu byl použit papír z celulózy získané ze speciálního druhu borovice s příměsí hedvábí, což z něj dělá mimořádně pevný a pružný materiál, který se díky těmto vlastnostem dá využít na výrobu nejrůznějších dekorací.

Dále jsem se dozvěděl, že TwistArt je odolný proti vodě i světlu a může se dokonce vyprat (!) aniž by ztratil pevnost či barvu. Vyrábí se ve třech tlouškách (šířkách -- po rozbalení) a několika desítkách barevných odstínů. Z nejtenčích verzí lze drhat, plést nebo háčkovat. Širší verze se používají rozmotané. Provázky se barví v zamotaném stavu, díky tomu proniká barvivo do materiálu nerovnoměrně a po rozmotání mají provázky zajímavé žíhání.

Princip práce s tímto materiálem spočívá v jeho rozmotávání. (Všimněte si, že ve srovnání s origami je to opačný postup: zatímco v origami vycházíme z rovného listu papíru a postupně jej muchláme, u TwistArtu dostaneme papír zmuchlaný a postupně jej rovnáme Smile ;-)) Rozmotávat lze buď úplně, nebo částečně -- ponechat jeden nebo oba konce zamotané. No a pak už se to různě skládá, lepí, svazuje, případně i zastřihuje...

Kniha obsahuje asi 17 různých výtvarných námětů, vhodných k různým příležitostem: květiny, velikonoční vajíčka, girlandy, stromeček, šaty pro květinovou královnu, vánoční hvězdu a další. U každého námětu je rozpis materiálu a postup práce po krocích, dopněný barevnými fotografiemi.

Ukázka materiálu je v příloze knihy, což považuji za skvělý nápad. Využil jsem toho a pustil se do tvorby květu z první lekce. Potřeboval jsem ještě lepidlo -- byla přiložena i lahvička Herkulesa (další plus bod!) a včelařský drátek -- ten jsem si musel sehnat (škoda, metr drátku taky mohli přidat). Výsledek vidíte na fotce níže, říkám jí Adéla Smile :-)

Dalo by se říci, že tato kniha je reklamou na TwistArt, jakožto poměrně nový a u nás málo známý materiál, a zároveň podrobným návodem na jeho použití.

František Grebeníček


Můj první pokus: Adéla :-)


Kódování češtiny   Na hlavní stránku   Stránka autora   Dotazy, připomínky, vyhrůžky, případně projevy uznání můžete posílat autorovi.