Kawasakiho růže - stereogram

Levé oko Pravé oko


O stereogramech jste už určitě slyšeli. To zíráte na nic neříkající placatou texturu a najednou se vám z ní vyloupne trojrozměrný objekt. Je to vzrušující zážitek s nádechem tajemna. Stejného pricipu lze využít i k vytvoření velmi jednoduché "trojrozměrné" fotografie. Návodů, jak správně civět, abyste spatřili to pravé, je několik, uvádím jenom jeden z nich:

Uvolněte oči a dívejte se jakoby skrz monitor - tzv. "skelný pohled". Pod obrázkem jsou pomocné tečky - při skelném pohledu budete vidět dvojitě, tedy čtyři tečky. Přibližujte nebo oddalujte hlavu od monitoru tak, aby dvě vnitřní tečky splynuly v jednu. Zároveň vidíte tři obrázky. Zaostřete oči na ten prostřední. Pokud se vám to podaří, vznikne dojem prostorového vnímání.

Začátečníkům může činit potíže zaostřit čočky na vzdálenost menší, než je průsečík optických os očí... Ale věřím, že se to dá natrénovat.
Poznámka: Jako pomůcku můžete použít kus tužšího papíru (např. obálku), který postavíte mezi obrázky tak, že levým okem vidíte pouze levý obrázek a pravým zase pravý obrázek. Po zaostření pak vnímáte jenom jednu tečku a prostorový obrázek.


Kódování češtiny   Na stránku galerie   Stránka autora   Dotazy, připomínky, vyhrůžky, případně projevy uznání můžete posílat autorovi.